مهم ترین اختراع 500 سال گذشته

شاید تا به حال نام یوجی ایجیری (Yuji Ijiri) را نشنیده باشید اما در سال 1989 او یک چیز باورنکردنی را ایجاد کرد که انقلابی‌تر از موتور بخار کامپیوتر و تلفن هوشمند است. اگر از صدها سال پیش تاکنون را بررسی کنید فقط تاثیر صنعت چاپ و اینترنت را در زندگی مردم می‌بینید که هم اینترنت و هم چاپ، پخش اطلاعات را گسترش داده‌اند و باعث افزایش دانش و آگاهی مردم جهان شده‌اند پس یوجی چه چیزی را ایجاد کرد که خیلی شگفت انگیز بود؟ لطفا با ما در ادامه این مقاله در کافه ترید همراه باشید.

اگر از حسابداری 3 طرفه چیزی نشنیده‌اید نگران نباشید این موضوع در تلویزیون یا شبکه های اجتماعی مطرح نشده است، زمانیکه پورفسور ایجیری در سال 2017 فوت کرد اکثر مردم حتی او را نمی‌شناختند بنابراین فقط شما نیستید که او را نمی‌شناسید کتاب مشهور او Momentum Accounting for Trends نام دارد حتی وقتی کلمه تریپل اینتری اکانتینگ (Triple Entry Accounting) را در گوگول سرچ میکنید فقط با چند مقاله ساده و کوچیک مواجه می‌شوید پس اگر اختراعی انقدر مهم است پس چرا کسی از آن چیزی نمیداند؟ چون اولین کاربرد اختراع ای‌جی‌جی در سال 2008 معرفی شد و این فقط یکی از کاربردهای حسابداری 3گانه ای‌جی‌جی است که آرام آرام می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد.

برای درک بهتر این موضوع کمی تاریخ را بررسی می‌کنیم بدون حسابداری شما نمی‌توانید این برنامه را در موبایل یا کامپیوتر خود مشاهده کنید بدون حسابداری نمی‌توانید حتی خودرو داشته باشید و رانندگی کنید در حقیقت بدون حسابداری و حسابرسی هیچ تجارتی وجود نخواهد داشت و بدون تجارت هیچ هواپیما، قطار، تراکتور، موتور بخار، آسمان خراش‌ها و یا کامپیوتری وجود نخواهد داشت. هیچ دولت و یا کشوری بدون حسابداری و تجارت نمی‌تواند به حیات خود ادامه بدهد.

اولین پیشرفت حسابداری، یکطرفه است برای سالیان زیادی انسان‌ها فقط کشاورزی می‌کردند یا در جنگل بدنبال شکار بودند چشم انداز انسان‌ها محدود بود یک فرد با قبیله‌ای زندگی میکرد و وظایف خود را انجام میداد کسی مالک چیزی نبود و همه برای بقا زندگی می‌کردند در سال 1400 میلادی حسابداری یکطرفه به پایان عمر خود رسید بازرگانان با کشتی‌های غول پیکر به نقاط مختلف جهان سفرکردند و با کسانی که تا به حال ندیده بودند تجارت می‌کردند. به دلیل نقل و انتقال کالاها از راه دریا، شهرهای بندری مانند ونیز به مراکز تجارت تبدیل شدند. به دلیل حجم بالای تجارت حسابداری یکطرفه دیگر مورد اعتماد نبوده و خطاهای احتمالی آن زیاد بود مسلمانان که از خیلی قبلتر از حسابداری دوطرفه استفاده می‌کردند و با گسترش روابطشان با بازرگانان جهان باعث شد که این نوع حسابداری، مورد تایید همه قرار گیرد. اما  در حسابداری دوطرفه با افزایش حجم معاملات و فسادهای مالی از پیش تعیین شده مشکلات زیادی را برای اقتصاد بوجود آورد و گاهی اوقات باعث ورشکستگی شرکت‌ها می‌شد یوجی ایجیری برای حل فساد و مشکلات مالی یک روش بزرگ ارائه داد.

فناوری بلاکچین، که بیت کوین فقط یکی از کاربردهای بلاکچین است. بلاکچین قطعا به راه خود ادامه خواهد داد و شرکت‌ها مجبور خواهند بود برای جلوگیری از فساد و ورشکستگی به تدریج آن را بپذیرند برای استفاده از حسابداری 3 طرفه نیازی به دفتری برای ثبت ندارد و اشتباهات خواسته یا ناخواسته در آن دخیل نیست و نمی‌توان آنها را تغییر داد، بلاکچین دقیقا توانایی انجام این کار و فراتر از آن را دارد در این سیستم وقتی دوطرف باهم سازگار هستند وارد بلاکچین شده و در آن ثبت می‌شوند. در بلاکچین تضمین می‌شود که هر اتفاقی بیفتد آن گزارش قابل تغییر نخواهد بود مثلا سند ملکی که در بلاکچین ثبت شود بصورت تضمین شده و غیرقابل تغییر باقی خواهد ماند این قابلیت بلاکچین باعث میشود که ایده هایی را که قبلا رویا بوده اند را به راحتی اجرایی کنیم.

حال بیایم دلایل مهم تفاوت رشد بیت کوین و مثلا حباب گل لاله در هلند قدیم را بررسی کنیم در جنون گل لاله قیمت این گل فقط به دلیل کمیاب بودن و زیبایی و کشت راحت آن افزایش یافت و مثلا رشد آن به دلیل ارزش دارویی آن نبود اما بیت کوین به دلیل کاربرد آن محبوب شد بدون مرز بدون واسطه بودن بیت کوین باعث تقاضا شد اصلی ترین تفاوت این است که در جنون گل لاله پس از مدتی میلیون ها بذر گل لاله ایجاد شد و رشد آن متوقف نشد در نتیجه بذر گل لاله دیگر کمیاب نبود و باعث سقوط قیمت شد اما بیت کوین تنها تا 21 میلیون واحد از آن استخراج خواهد شد بنابراین تقاضاها همچنان باقی خواهد ماند و بیت کوین برای همیشه کمیاب میماند بله درست است ارزهای دیجیتال ناپایدار هستند شما ممکن است مقداری ضرر کنید اما به این توجه داشته باشد که نوسانات سالانه اکثر ارزهای دیجیتال مثبت بوده است این را هم در نظر بگیرید که خود شما هم باعث این ناپایداری هستید عدم آگاهی مردم باعث میشود که افت قیمت به وجود بیاید.

آیا سال‌های دیگر که مردم آگاه شوند به اوضاع به همین شکل باقی خواهد ماند؟

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top