افزایش مصرف موادمخدر تریدرها

به گفته برخی از کارشناسان، محیط پر استرس ترید ارزهای دیجیتال می تواند محیطی عالی برای سوء مصرف مواد فراهم کند.

به سختی می توان آمارهای مستند در مورد ترید ارزهای دیجیتال و سوء مصرف مواد بدست آورد، اما کارشناسان درمان اعتیاد می گویند در حال درمان تعداد فزاینده ای از معامله گران رمزارز هستند!

عبدالله بولاد، بنیانگذار و مدیرعامل کلینیک لوکس و معروف درمان اعتیاد The Balance Luxury Rehab، می گوید که تعداد زیادی از معامله گران ارزهای دیجیتال با سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم می کنند. بولاد می گوید: مشتریان ما از قشرهای متنوعی هستند اما جمعیت تریدرها یک جمعیت منحصر به فرد است که در سال های اخیر شاهد افزایش اعتیاد در بین آن بوده ایم.

به گفته بولاد، فشار روانی بالا در معاملات ارزهای دیجیتال همراه با دسترسی 24 ساعته، برخی را تشویق می‌کند تا از محرک‌ها برای حفظ سرعت استفاده کنند. بولاد می گوید: “موادی مانند آمفتامین ، کوکائین و حتی مصرف بیش از حد کافئین در بین این افراد متداول است.”

بولد همچنین میگوید تریدرهای زیادی را میبیند که از بنزودیازپین ها استفاده می کنند، بنزودیازپین ها به نام “داونرز” یا “بنزوس” ، شامل داروهای متداول مانند Xanax ،Valium  و Ativan هستند.

او معتقد است که معامله‌گران از این داروها برای مقابله با اضطراب و بی‌خوابی که به دلیل هیجان و سرعت بالای معاملات ارزهای دیجیتال و استفاده از محرک‌ها در زمان ترید توسط آنها ایجاد می‌شوند، استفاده می‌کنند، بولاد می گوید که خیلی از تریدرها از الکل نیز بعنوان محرک استفاده میکنند.

دکتر لارنس وینشتاین، مدیر ارشد پزشکی در مراکز اعتیاد آمریکا میگوید: اختلال مصرف الکل در بین افرادی که دارای اختلال قمار هستند نیز رایج است، و برخی از تریدرهای ارزهای دیجیتال هم به همین شکل عمل میکنند.

اگرچه برخی از بیمارانی که به واینستین مراجعه کرده‌اند، لزوماً معیارهای تشخیص بالینی اختلال قمار را ندارند، اما سابقه تجربه تجارت ارزهای دیجیتال دارند و معمولاً با اختلال مصرف الکل، اختلال مصرف محرک یا هر دو مراجعه می‌کنند.

یک مطالعه موردی در سال 2022 که توسط دکتر هارون اولکای سونکورت از بیمارستان Anadolu در ترکیه تهیه شده است، یک دانشجوی 30 ساله را معرفی می کند که به تجارت ارزهای دیجیتال و الکل معتاد است. این دانشجو شروع به تجارت بیت کوین کرد و به زودی آلت کوین ها را نیز به مجموعه خود اضافه کرد. تنها پس از چند ماه، او شروع به ترید آلت کوین ها کرد و متعاقباً بیش از دو سال از حقوق خود را از دست داد. این دانشجو که نمی توانست معاملات خود را متوقف یا کنترل کند، با بی قراری و عصبانیت دست و پنجه نرم می کرد. ذهن او دائماً معطوف نوسانات قیمت و معاملات بود.

سونکورت می نویسد: ” از آنجایی که او در معاملات با اهرم بالا اضطراب شدیدی را تجربه می کند، قبل از معامله الکل می نوشد. “

  • چه اتفاقی برای مغز می افتد؟

واینستین معتقد است که رفتارهایی مانند ترید ارزهای دیجیتال می تواند باعث افزایش و کاهش در انتقال دهنده عصبی دوپامین شود، درست مانند الکل و برخی داروها. دوپامین یک پیام رسان شیمیایی است که بدن تولید می کند و سیستم عصبی از آن برای ارسال پیام بین سلول ها استفاده می کند.

فعال شدن سیستم پاداش مغز توسط انتقال دهنده عصبی دوپامین، عامل مهمی در ایجاد اعتیاد است. واینستین می‌گوید: افزایش دوپامین ناشی از استفاده از یک ماده (یا عملکرد یا یک رفتار) برای تقویت این احساس لذت‌بخش، بین چیزی که آن احساس را برمی‌انگیزد و تمایل به انجام مجدد آن، پیوند ایجاد میکند.

به گفته واینستین، افزایش دوپامین با کاهش ناگهانی آن نیز همراه است. هنگامی که این اتفاق به طور مکرر رخ می دهد، مدار عصبی درگیر با سیستم پاداش مغز می تواند آسیب ببیند، که در نهایت بر سایر نواحی مغز تأثیر منفی می گذارد.

رفتارهای مزمن مانند تجارت اعتیادآور کریپتو و استفاده از مواد، مدارهای مغز را تغییر داده و باعث تغییرات پاتولوژیک می شود. واینستین می گوید که در این مرحله، افراد دیگر عنصر انتخاب را ندارند درواقع مغز ارتباطات عصبی جدیدی ایجاد کرده است و فرد برای عملکرد طبیعی به این ماده نیاز دارد.

اگرچه برخی از معامله گران ارزهای دیجیتال که با سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم می کنند، همه چیز را از دست می دهند، اما برخی از آنها بسیار موفق هستند. معامله گران منضبط و با تجربه می توانند خیلی سریع پول زیادی به دست آورند.

بولاد معتقد است که دسترسی به منابع مالی گسترده می‌تواند سوءمصرف مواد را در صورت عدم درمان تشدید کند و واینستین می‌گوید که داشتن ابزاری برای حفظ اعتیاد به طور نامحدود می‌تواند آن را بدتر و طولانی‌تر کند. بولاد می‌افزاید: «کسب ثروت سریع می‌تواند منحرف‌کننده باشد، می‌تواند منجر به تغییر سبک زندگی شود و فشارهایی ایجاد کند که تریدرها را مستعد سوء مصرف مواد کند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top